Cumartesi, Mayıs 25, 2019
   
Yazı
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 63

Kaza - Kader, 17 Safer 1435 (20 ARALIK 2013)

                                                                      alt

                                                                                             alt

    

                                                              alt

 

 

                      EY İMAN EDENLER!

 

                                            Hepinizin dönüşü ancak Allah’adır.
Ey iman edenler! (İyiliği emredip kötülüğü önlemede) kendiniz için üzerinize düşene bakın. Siz (bu görevi de îfâ ederek Allah’ın gösterdiği) doğru yolda olduğunuz zaman, artık sapanlar(ın günahı) size zarar vermez. Hepinizin dönüşü ancak Allah’adır. O size yaptıklarınızı haber verecektir. (Maide Suresi: 105)

 


                                         KUR'AN'IN ANLAMIYLA BULUŞUYORUZ

                                                         GAYBIN ANAHTARLARI DA O’NUN KATINDADIR

                                                                             Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla

  • Gaybın anahtarları da O’nun katındadır, onları O’ndan başkası bilmez. Karada ve denizde olan (her) şeyi O bilir. Bir yaprak düşmez ki (Allah) onu bilmesin. Ne yerin karanlıkları içindeki bir tane, ne yaş, ne kuru hiçbir şey yoktur ki apaçık bir Kitab’da (Levh-i mahfûz veya ilm-i İlâhî’de) olmasın. (Enam-59)
  • Yeryüzünde kımıldayan hiçbir canlı yoktur ki rızkı Allah’a ait olmasın. (Allah) onların eğleştiği yeri de, emanet edileceği (geçici olarak kalacağı veya toprağa verileceği) yeri de bilir. Hepsi apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfûz’da)dır. (Hud-6)
  • Gerek yerde, gerek kendi canlarınızda meydana gelen (kıtlık, afet ve hastalık gibi) herhangi bir musibet, biz onu yaratmadan önce mutlaka bir Kitab’da (Levh-i Mahfûz’da) yazılmıştır. Şüphesiz bu, Allah’a göre kolaydır. (Her şeyin önceden yazılmış olması) elinizden çıkıp gidene üzülmemeniz (Allah’ın takdiri diye boyun eğmeniz) ve O’nun size verdiğiyle de sevinip şımarmamanız içindir. Allah, kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Hadid-22- 23)

 

alt                          alt

 

                         

                                             alt

 

                                          alt

 

 

                                   O’NUN (sav) AHLAKI KUR’AN’DI

 

  • Abdullah ibn Abbas(Allah Onlardan razı olsun)’den bildirildiğine göre: Bir gün Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in bindiği hayvanın arkasına binmiştim. Bana şöyle söyledi: “Ey genç sana bazı kaideler öğreteceğim: Allah’ın emir ve yasaklarını gözet ki, Allah’da seni gözetsin. Daima Allah’ın rızasını her işinde önde tut ki, Allah’ın yardımını her an yanında bulasın. Birşey isteyeceksen Allah’tan iste, yardım dileyeceksen Allah’tan dile, bil ki bütün insanlar toplanıp sana fayda temin etmeye çalışsalar, ancak senin için Allah’ın yazdığı faydayı sana ulaştırabilirler. Yine bütün insanlar sana zarar vermeye kalksalar, ancak Allah’ın senin hakkında takdir ettiği zararı verebilirler. Kalemler kaldırılmış ve kader defterinin sayfasındaki mürekkepler kurumuştur.” (Tirmîzî, Kıyâme 59)
  • Tirmîzî dışındaki bir rivayette ise şöyle buyurulmuştur: “Allah’ın emir ve yasaklarını gözet ki; O’nun yardım ve desteğini daima karşında bulasın. Bolluk zamanların da Allah’ın emirlerine bağlı kalmakla O’nu tanı ki; O da darlığa düşünce seni kurtarmak suretiyle seni tanısın. Bil ki senin hakkında yazılmamış olan bir şey senin başına gelmez. Sana takdir edilen de seni atlayıp başkasına gitmez. Bil ki; yardım ve zafer sabırla beraberdir. tasa ve sıkıntının peşinde ferahlık, güçlüğün ardında da kolaylık vardır.” (Müsned, I, 307)

    

 

                          alt

 

                       

                                                  alt

 

                                               alt

                         alt

 

                   alt

 

250 BİN KİŞİ KURAN-I KERİMİ ANLAMAK İÇİN YARIŞACAK

Yapılan anket çalışması sonucunda toplumun yüzde 95'inin Kuran-ı Kerimi anlayarak mealiyle okumadığını tespit eden Zinde Gençlik Kulübü, 250 bin kişinin katılacağı meal yarışması düzenliyor. Geçen yıl ilki düzenlenen ve 150 bin kişinin katıldığı yarışmalarda bu sene ilk defa online olarak yurt dışından ve ceza evlerinden de yarışmacı kabul edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı ve Diyanet İşleri Başkanlığının da desteğiyle 81 ilde ve 300 ilçede yapılması planlanan yarışmada Kuran ayetlerinin anlamı üzerinde yoğunlaşılacak. 31 Ocak'ta kayıtların son bulacağı yarışmada İlköğretimden din alimlerine kadar 5 ana kategori yer alacak. 9 Mart 2014 tarihinde düzenlenecek sınavın sonuçları dev bir organizasyonla duyurulacak.

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Kuranın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu'nun ortaklaşa düzenlediği Kuran-ı Kerim Meali Yarışması 9 Mart 2014 tarihinde Türkiye çapında ve internet üzerinden tüm dünyada aynı anda düzenlenecek. Yarışmaya başvuruların www.ufkayolculuk.com adresinden yapılacağını anlatan Yarışma Sözcüsü Ahmet Bayrak, "Bu alanda yapılmış en geniş kapsamlı organizasyonu düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl ilmihal ve meal olmak üzere toplamda 150 binden fazla kişinin katılımıyla yarışmanın ilkini düzenledik. Bu sene ise sadece meal alanında 250 bin yarışmacıya ulaşmak istiyoruz. İnternet üzerinden 1 Ekimde kayıtlara başladığımız yarışmaya ilgi çok büyük ve kayıtlar şimdiden on binleri geçmiş durumda. Engelliler için özel kabartmalı harflerden oluşan kitapçıklar bastırdık. Yurt dışından katılım için de internet ortamında sınavlar düzenleyeceğiz. Adalet Bakanlığı ve Diyanet İşleri Bakanlığına cezaevlerinde de yarışma yapmak için izin istedik. Dereceye girenlere, il ödülleri dışında merkezi olarak verilecek para ödülü, umre, tablet bilgisayar gibi hediyelerimizin maddi değeri 100 bin TL’yi geçiyor" diye konuştu.

 

                                                                   FATİHA'NIN ANLAMINI BİLMİYORUZ

Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları olarak düzenlenen organizasyonların bir anket araştırmasıyla ortaya çıktığına dikkat çeken Bayrak, "ANAR şirketine 12 ilde 2 bin 200 kişi üzerinde bir anket çalışması yaptırdık. Bu araştırmaya göre toplumun yüzde 94'ünün evinde Kuran-ı Kerim bulunmasına rağmen manasını anlayarak okuyan kişi yüzde 5'i geçmiyor. Namaz kılanlar Fatiha'yı okuyor ama maalesef 100 kişiden 5 tanesi anlamını biliyor. Biz bu yarışmayla aslında Kuran-ı Kerimin her yaştan insanın rahatlıkla okuyup anlayacağı ve mesajlarının gayet açık olduğunu göstermek istedik. Yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede Kuranı sadece din adamlarının değil herkesin anlayabileceğini göstermek istiyoruz. Sınavlarda her kategori için belirli surelerin mealinden okunmasını ve ne anladığını yazmasını isteyeceğiz. Asla ezber veya teknik sorular olmayacak" diye konuştu.

 

                                                 KURAN ÖLÜLERİN ARKASINDAN OKUNMASI İÇİN İNMEDİ

Kuran-ı Kerimde pek çok ayetin başında 'Ey İnsanlar, Ey İman Edenler' ifadesinin yer aldığına dikkat çeken Bayrak, "Allah (C.C) kutsal kitabımızı herkesin anlayabileceği bir şekilde gönderdi. Fakat maalesef kutsal kitabımızı okuyup yaratanın emirlerine göre yaşamak yerine ya ölülerin ardından ruhuna bağışlamak ya da kutsal gecelerde sevap kazanmak için okuyoruz. Kuran sadece alimlerin anlayacağı seçkin bir zümrenin anlayacağı bir kitap değildir. Toplumdaki Kuran anlayışını değiştirmek ve kutsal kitabımızı herkesin anlayabileceğini göstermek istiyoruz. Örneğin Gençlere yönelik kategoride Yusuf suresini koyduk. Hem kolay anlaması hem de Hz Yusuf'un yerine kendisini koyup ibret alması için. Çocukların kategorisinde ise Lokman suresini koyduk. Anne babaya hürmeti yaratılış gerçeğini, iyiliğin boşa gitmediğini anlasın diye. Büyüklerde ise gene kendisine uygun ayetler seçtik. Yarışmaya her yaş ve eğitim grubundan kişi katılabilir. Genellikle aileler anne baba çocuklar hep beraber katılıyor. ilköğretim, lise, üniversite, halk ve ilahiyatçılara dönük kategorilerimiz var" dedi.

Yarışma Takvimi

Başvurular: 1 Ekim- 31 Ocak 2014

Başvuru Adresi: www.ufkayolculuk.com

Sınav: 9 Mart 2014

Sonuç ve Ödül töreni: 05-12 Nisan 2014

                                                                                         Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu

 

                                                        alt

 

 

                                                                 alt

 

                                                              alt

 

                          alt

 

Bu köşenin içeriği KUR’AN’IN ANLAMIYLA BULUŞMAK PLATFORMU tarafından hazırlanmıştır. Ayet mealleri Hasan Tahsin Feyizli'nin Hazırladığı Feyzü'l Furkan Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali’nden alınmıştır.   Ayet meallerinin tamamına www.kuranimiz.net, ses dosyalarına www.akradyo.net adreslerinden ulaşabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 

 

PaylaşŸ