Çarşamba, Ocak 26, 2022
   
Yazı

Çevreye Saygı da Bir Güzel Ahlaktır

 

alt

 

LJevreye Saygı da Bir Güzel Ahlaktır

Bir kurban bayramına daha hep birlikte sağŸlık ve afiyetlekavuşŸmanın şŸükründeyir kurban bayramına daha hep birlikte sağŸlık ve afiyetle kavuşŸmanın şŸükründeyiz.

Bugünlerin telaşŸı rutin olsa da karşŸılaşŸtığŸımız bazı sorunların geçmişŸe nazaran değŸişŸiklik gösterdiğŸini söyleyebiliriz.

Kurbanlıkların seçiminden nakliyesine, kesiminden dağŸıtımına, kurban pazarlarının yer seçiminden temizliğŸine kadar birçok konuda çevre sağŸlığŸı, halk sağŸlığŸı ve hijyen açısından dikkat edilmesi gereken ayrıntıları uzmanlardan sürekli dinliyoruz.

Bayram namazından sonra kurban kesim trafiğŸinin getirdiğŸi telaşŸ ise başŸlı başŸına dikkatlere sunulması gereken bir konu.

Kesimin ardından kurban etlerinin taksimi ve dağŸıtımı, ziyaretler ve bayramlaşŸmalar…

Bütün bu sosyal hareketlilik içerisinde çevreci bir bakışŸ açısıyla dikkat etmemiz gereken bazı küçük ama önemli ayrıntıları da unutmamak gerek. LJünkü çevre kul hakkının en çok geçtiğŸi ortamlardan biridir.

Tabi ki herşŸeyden önce temizlik geliyor. Hadis_i şžerif’te buyurulduğŸu üzere 'temizlik imandandır.€'

(Müslim, taharet 1; Darimi, Vudu 2; Müsned, 5/342,344; Acluni, KeşŸfu'l-Hafa, 291)

"€œİman yetmişŸ küsur şŸubedir. En üstünü “La İlahe İllallah” sözü, en alt tabakası, yoldaki eza veren şŸeyleri gidermektir."€ (Müslim, İman, 58; Tirmizi, İman, 6; Ebu Davut, Sünnet, 18 ; İbn-i Mace, Mukaddime, 9)

O halde;

1 -Kurban atıklarının rastgele çöpe atılmaması,

2 -Sokak hayvanlarının ve kuşŸların ulaşŸamayacağŸı şŸekilde korunması,

3 -şžehir içinde organik atık toplama depolarına taşŸınması,

4 -Kırsal kesimde mutlaka gömülmesi,

5 -Akan kanın ve temizlik suyunun zemine yayılmaması, su kaynaklarına karışŸmaması, arıtılmadan kanalizasyona verilmemesi, kırsal kesimde ise açılacak çukurlara gömülmesi önem arz ediyor.

Bunların yanı sıra boşŸalan kurban pazarlarının hızla temizlenmesi ve organik atık depolarına taşŸınması işŸlemi de bayram boyunca belediyelere bağŸlı temizlik şŸirketlerine düşŸen en önemli görevlerden birisi.

İnsan olmanın gereğŸi tükettiklerimizden açığŸa çıkan çöplerin geri dönüşŸümü en titiz olmamız gereken konuların başŸında gelmektedir. SokağŸa düşŸünmeden rastgele atacağŸımız bir çöp en basitinden görüntü kirliliğŸi oluşŸturacaktır. Bu çöpleri temizlemek için, maaşŸları verdiğŸimiz vergilerle ödenen yüzlerce, binlerce temizlik işŸçisinin gece gündüz çalışŸtığŸını, bu işŸçilerimizin ulaşŸamadığŸı yerlerde çöp dağŸları oluşŸtuğŸunu unutmamalıyız.

DiğŸer yandan ekonomik geri dönüşŸümü mümkün olduğŸu halde sokağŸa rastgele attığŸımız bir plastik kapağŸın dönüp dolaşŸıp önce bir ineğŸin, balığŸın, bir kuşŸun, sonra da bir insanın karnına gidebileceğŸini göz ardı etmemeliyiz.

ÖrneğŸin kısa süreli de olsa yanlışŸ yere park edilen bir araç trafiğŸi aksatacak, belki de bir başŸka aracı bulunduğŸu yerde saatlerce hapsederek omuzlarımızdaki kul hakkı yükünü biraz daha arttıracaktır.

Ya da gereksiz kullanılan bir otomobilin, boşŸa çalışŸan bir aracın havaya salacağŸı kurşŸun, azot, karbonmonoksit gibi zehirli gazlar ve ağŸır metaller kim bilir kimlerin kanser astım gibi hastalıklara yakalanmasına sebep olacaktır.

Hatta sesini biraz fazla açacağŸımız televizyonumuz, radyomuz, müzik setimiz yüzünden kimbilir hangi hasta dededen, yaşŸlı nineden, uyuyan bebekten helallik almamız gerektiğŸini fark etmek bile mümkün olmayacak.

Kurbanın hem kişŸisel, hem de sosyal bünyeyi son derece güçlendiren, ruh sağŸlığŸını son derece koruyan,maneviyatı son derece arttıran bir ibadet olduğŸunu vurguladık. Bu ibadeti en güzel, en kusursuz şŸekilde yapmaya gayret etmek alacağŸımız sevabı o oranda arttıracaktır. Ancak detayların hepsi bir yana kurban emrinin ilahi hikmetini düşŸünmek ve anlamaya çalışŸmak, kişŸisel gayretlerin oluşŸturduğŸu toplumsal hareketliliğŸi bir bütün olarak görebilmek ve değŸerlendirebilmek, insana, arada yapılabilecek bütün kusurları örtecek bir yüce bir bakışŸ açısı kazandıracağŸından şŸüphe yoktur. Dolayısıyla yanlışŸlara ve hatalara sabır ve tolerans göstermek de saydığŸımız bütün bu kurallar içerisinde en başŸa koymamız gereken yüce hasletlerden çok önemli bir tanesi olacaktır.

Bu duygu ve düşŸüncelerle tüm LJEKܜD ailesinin, çevre gönüllülerinin ve İslam âleminin kurban bayramını kutlar, sevdiklerimizle birlikte huzurlu günlere kavuşŸmayı dileriz.

ÇEKܜD YÃÖNETİM KURULU

PaylaşŸ