Çarşamba, Ocak 26, 2022
   
Yazı

Sağlıklı Yaşam Projesi

Sağlıklı Yaşam Projesi

A) Sağlıklı ve doğal beslenme

B) Sağlığımıza tehdit oluşturan zararlılardan uzak durmak ve onları terketmek.

C) Egzersiz


alt

İnsanoğlu nasıl ve neden yaratıldığının farkında mıdır?

Allah (c.c) seni yaratmayı muradetmişse onun ol emrine mazhar olmuşsun demektir. Bu emrin muhatabı erkek üreme hücreleri olan sperm, ilahi mesajın şekillenmesinde yumurta denilen kadın üreme hücresine ihtiyaç duyar. Yumurta hücresi kadının yumurtalıklarından tüplere bırakıldıktan sonra artık döllenme için adaydır. Muhteşem bir enerjiye sahip milyonlarca sperm hücresi kuyruklarını hareket ettirerek hedefe doğru varmaya çalışırlar. Ama ana rahminden geçerek tüplere ulaşmak sadece çok az sayıda sperm hücresine nasip olur. Çok az sayıdaki spermden de sadece bir tanesi yumurtayı döllemeye muvaffak olur. Döllenme gerçekleşrikten sonra oluşan yeni hücreye zigot denir. Bundan sonra devamlı bölünmeye uğrayan hücreler, tüplerden aşağı doğru inerek ana rahmine tutunurlar ve gelişimlerine devam ederler. Ana rahminin güvenli ortamında organları oluşturmak için farklılaşan bu hücreler yaradanın belirlediği şekil ve miktarda (genetik kodlarında belirtilen) büyürler. Gelişimini tamamlayan insanoğlu artık dünyada yaşamak için hazırdır. 9 ay gibi , ağırlandığı ortamdan, başka bir dünyaya misafir olma vakti gelmiştir. Onun içeride ne fazla, ne de az kalması iyiliğinedir. Zamanı geldimi rahim kaslarının kasılmasıyla dışarı çıkmaya zorlanır.

Dünyaya gelen insan ana rahmi gibi buranında geçici olduğunu bilir ama yaşarken çok az düşünür.

KonuşŸmamız,görmemiz, düşŸünmemiz, rengimiz, şŸeklimiz, aklınıza gelen her şŸeyde hücrelerimizdeki genetik şŸifre etkilidir. Genetik kodlarımızda zaman içerisinde çeşŸitli dışŸ ve iç faktörlerin (ısı, güneşŸ, radyasyon, mikroplar, stres vb hücrelerimizde
zarara neden olan pek çok faktör) etkisiyle kansere kadar varabilen olumsuz yönde değŸişŸiklikler oluşŸabilir. Aslında vücudumuzda genetik yapımızda meydana gelen hasarları gidermek üzere özelleşŸmişŸ TAMİRCİ hücrelerimiz mevcuttur. Bunlar devamlı çalışŸırlar ama hasar onların kapatamıyacağŸı kadar büyükse yeterli olamayacaklardır.

Sonuçta da bozulan sağŸlığŸımızdır.

Vücudumuzu hasara karşŸı koruyan pek çok, her organımızda görevleri birbirinden farklı olan savunucu hücrelerimizi güçlü tutmak ve vücudumuzdaki yıpranmayı en aza indirmek için yani sağŸlığŸımızı korumak için yapabileceğŸimiz pek çok şŸey vardır.

SoluduğŸumuz havanın temiz ve oksijenlendirilmişŸ, yaşŸadığŸımız ortamın da zararlı gazlar, kimyasallardan uzak olması önem arzeder. YediğŸimiz ve içtiğŸimiz gıdaların hijyenik, sağŸlıklı, helal standartlarını taşŸıması maddi ve manevi sağŸlığŸımız için çok önemlidir.
DoğŸru beslenme şŸeklini öğŸrenmemiz ve uygulamamız obesite ve onun getirdiğŸi kalp damar hastalıkları, şŸeker hastalığŸı, osteoporoz (kemik erimesi) ve alzheimer (bunama) denilen durumdan bizi koruyacaktır
.

NELER YAPILABİLİR?

֖ncelikle kendimizi düzeltelim.

YakamayacağŸımız gıdalar vücudumuzda yağŸ şŸeklinde depolanır. Yatmadan önce yemek yememeye, yemekle uykunun arasında en az 2-3 saat olmasına dikkat edelim. Geç saatte ikram edilen gıdalardan az yemeye gayret edelim.

AkciğŸer kanseri olan her 4 kişŸiden 3’ünde sigaranın rolünün olduğŸunu biliyor musunuz?

Az da olsa devamlı yapılan işŸler daha makbuldür. Yediklerinizi yakmak, sıhhatli olmak için yürümeyi alışŸkanlık haline getirin. Mümkünse hızlı adımlarla yürümeye gayret edin. Bu yağŸ yakımını kolaylaşŸtırır. İşŸ yerinize, camiye, arkadaşŸlarınızın evine araba veya vasıta ile gitmek yerine yürüyerek gitmeyi deneyin. Vasıtayla gitmişŸseniz arabanızı uzak bir yere park ederek kendinize yürümek için olanak oluşŸturun. Belki bunun için evinizden biraz daha erken çıkmanız gerekecektir.

Unutmayalım ki yaptığŸımız şŸeyler, belli bir süre sonra bizde alışŸkanlık haline gelirler.

İHSAN ÇEVRE ve GELİŞİM DERNEĞİ KAD KOMİSYONU

PaylaşŸ