Çarşamba, Ocak 26, 2022
   
Yazı

Bu gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi

Bu gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi

 

Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir,  Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi. ‘Tan yeri ağarıncaya kadar esenliğin süreceği gece’yi Peygamberimiz ailesiyle birlikte ibadetle geçirmişti.

Peygamber Efendimiz (sav.), Ramazanın son on gününde, her zamankinden daha fazla ibadet eder, aile fertlerini de ibadet için uyandırırdı.Hiç şüphesiz Kadir gecesine yetişmek mü’minler için büyük bir mutluluk olduğu gibi, en iyi şekilde değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. İslam alimleri bu geceyi, namaz kılarak, Kur’an okuyarak, dua ederek, tevbe ve istiğfarda bulunmak suretiyle ihya etmeyi tavsiye etmişlerdir.

Kadir Gecesi nasıl ihya edilmeli?

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

“Allahü teâlâ indinde en kıymetli gece, Kadir Gecesi’dir.” 

“Kadir Gecesi'ni, inanarak ve sevabını bekleyerek ihyâ edenin, geçmiş bütün günahlarını Allahü teâlâ mağfiret eder.”

Bu geceyi ihyâ için; kaza namazı kılmalı, Kur'ân-ı Kerîm ve ilmihâl okumalı, duâ ve tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmelidir.

Hz. Aişe (radıyallahü anha) anlatıyor: Kadir Gecesi'nde nasıl dua edeyim, dedim. Rasûlullah şu duayı okumamı söyledi: Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Ey Allah'ım! Sen hakikaten çok affedicisin, affetmeyi seversin, öyleyse beni affet.)

PaylaşŸ